Négy év után az Európai Szoftverkészség-fejlesztési Szövetség (ESSA)sikeresen teljesítette küldetését, és stabil alapot fektetett le az európai digitális munkaerő számára.
Az ESSA 22 ország 26 partnere és több mint 50 társult partnere, köztük a Codecool és az IVSZ szakértőinek tudását egyesítette a tudomány, az ipar és a szakpolitika területeiről.
A projekt célja az volt, hogy egységes megközelítést dolgozzanak ki a továbbképzésekre és átképzésekre egy felkészült és piacképes szoftveres munkaerő-bázis megteremtése érdekében. Az Erasmus+ által finanszírozott és a DIGITALEUROPE által vezetett ESSA szilárd keretrendszerrel zárult, amely az EU számára képzett szoftveres munkaerőt biztosít.
A szoftveres készségek ütemterve
2022-ben az ESSA meghirdette az Európai Szoftverkészség-stratégiát, három fő pillérre; vagyis a képzésre, oktatásra és validálásra építve. A stratégia célja a piaci igények előrejelzése és a készségfejlesztés ösztönzése. Az évente frissített stratégia összhangban van az európai szakmai szabványokkal, és egységes megközelítést biztosít az ipar, az oktatás és a szakpolitika számára.
A Codecool szerepe az innovációban
Az innovatív, új szakoktatási és szakképzési tanterv kidolgozásában magyar és nemzetközi tapasztalatait is hasznosította a Codecool. A nemzetközi projekt keretében olyan speciális tantervet hoztak létre, amellyel a leginkább keresett szoftveres tudás és kompetencia a szakképzés és a felsőfokú szakképzés keretei között a leghatékonyabban oktatható.
A moduláris tanulási komponenseket építőelemként alakították ki a tantervekben, amelyeket kisebb és nagyobb csomagokban, különböző kombinációkban biztosítják, a tanulás egyedi igényeihez igazítottan. Az elméleti, gyakorlati és munkaalapú képzési modell célja a hatékonyságnövelés, amely figyelembe veszi az általános készségeket és a transzverzális szempontokat is.
Piacorientált tantervek és erőforrások
Az ESSA átfogó instrukciói támogatják az oktatókat abban, hogy rugalmas, piacképes tanterveket hozzanak létre olyan szoftveres szerepkörökre, mint a fejlesztő, a DevOps mérnök, a megoldástervező és a tesztelési szakember. Az ESSA 2023-ban nyolc uniós országban indított kísérleti tanulási programjai már több száz tanulót képeztek, és alapvető készségeket biztosítanak az európai szoftver-munkaerő iránti kereslet kielégítéséhez.
ESSA Learn: Nyílt platform mindenki számára
A projekt egyik legújabb eredménye a 2024 novemberében indult ESSA Learn platform. Ez a nyílt tanulási platform oktatási anyagokat és képzési erőforrásokat biztosít, amelyek az ESSA által azonosított öt kulcsszerepkörre – műszaki szoftverszakértő, tesztelési szakember, fejlesztő, megoldástervező és DevOps mérnök – fókuszálnak. A rugalmasságra és hozzáférhetőségre tervezett platform lehetővé teszi a tanulók és oktatók számára, hogy az ESSA keretrendszerben meghatározott szoftverszerepekhez igazított forrásokhoz férjenek hozzá.
A platformon keresztül az ESSA továbbra is erősíti az európai digitális ökoszisztémát, és a fejlett szoftverkészségekkel kapcsolatos képzést elérhetővé teszi az egyének, szervezetek és oktatási intézmények számára az EU-ban.
A küldetés folytatása az ESSA projekt lezárását követően
Az ESSA konzorcium szövetséggé alakult át, amelynek célja, hogy megfelelő válaszokat adjon a jelentős digitális készséghiányra Európában, felismerve, hogy a fejlett digitális készségek elengedhetetlenek a versenyképesség és a gazdasági ellenálló képesség szempontjából. A szervezetek és szakemberek a továbbiakban csatlakozhatnak a digitális készségek oktatásával és képzésével foglalkozó hálózathoz.
Kapcsolj ki! További friss híreket talál az oxox.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!