csütörtök , 14 november 2024
Kezdőlap Tech Virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja
Tech

Virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

4

VR Health Champions néven 7,8 millió eurós program indult, hogy felgyorsítsa a virtuális (VR) és kiterjesztett valóság (AR) technológiák bevezetését az egészségügyi ellátásban Európa-szerte.

A hároméves projekt célja, hogy lebontsa a piaci, klinikai és szabályozási akadályokat, illetve felgyorsítsa a VR és AR, összefoglaló néven XR (kiterjesztett valóság) alkalmazások fejlődését a kevésbé fejlett régiókban – ehhez az Európai Regionális Fejlesztési Alap régióközi innovációs beruházások (I3) eszköze biztosít társfinanszírozást. A program keretében 8 uniós tagállamból 18 partner – köztük a magyar Syreon Kutatóintézet – tömörül 9 regionális ökoszisztémába, hogy célzott támogatást nyújtson öt kiválasztott kkv-nak. A cél a fejlődés előmozdítása az orvosi diagnosztika, a terápiák és a műtétek terén, illetve az európai egészségügyi XR-technológiai ökoszisztéma fejlesztése tudásátadással és finanszírozási lehetőségekkel.

Feltörekvő XR-innovációk Európában

Az európai XR piac az előrejelzések szerint 2025-re 35-65 milliárd eurósra nőhet, és akár 40 milliárd euró bruttó hozzáadott értékkel járulhat hozzá a kontinens gazdaságához. Az európai VR/AR ökoszisztéma motorját startupok és a kkv-k jelentik. Különösen Franciaországban, Németországban, az északi országokban, a Benelux államokban, Spanyolországban és Olaszországban növekszik dinamikusan a szegmens. Az egészségügy a VR/AR-piac negyedik legnagyobb ágazatát jelenti 11%-os részesedéssel, ami  óriási lehetőségeket kínál  az orvosi elemzés, a diagnosztika, a műtéti technológiák és a terápiák területén.

Bár az XR-technológiák egészségügyi felhasználása még gyerekcipőben jár Európában – különösen a kevésbé fejlett régiókban – a lehetőségek hatalmasak. A VR Health Champions célja, hogy segítsen öt innovatív vállalkozásnak leküzdeni a VR/AR alkalmazások előtt az egészségügyben álló piaci, klinikai és szabályozási akadályokat, utat nyitva ezzel a fejlődésnek. A projekt teljes becsült költségvetése 7,88 millió euró, amelyből 5,82 millió eurót az Európai Regionális Fejlesztési Alap Interregionális Innovációs Beruházások (I3) eszköze biztosít.

„Miközben a mesterséges intelligencia és az XR-technológiaiökoszisztémák folyamatosan bővülnek, a közép-, kelet- és dél-európai vállalatok olyan kihívásokkal szembesülnek az új technológiák alkalmazásakor, mint az egészségügyi szakemberek alacsony szintű tájékozottsága és a képzett tehetségek hiánya. A jelenlegi projekt célja, hogy az EIT Health hálózat partnereivel együttműködve, célzott támogatással és tudásátadással kiegyenlítsük a globális versenyfeltételeket”

hangsúlyozta Nagy Péter, az EIT Health InnoStars részéről a projekt koordinátora, a partnerség döntő szerepét az Európa fejlettebb és kevésbé innovatív régiói közti technológiai szakadék áthidalásában. Hozzátette:

„Azzal, hogy a harmadik feleknek nyújtott pénzügyi támogatás révén további kkv-kat tudunk bevonni a programba, elősegítjük a különböző szereplők közötti együttműködést, a betegek és az egészségügyi szolgáltatók igényeihez igazítjuk a fejlesztéseket, és gyorsítjuk a piacra lépést, hogy minél nagyobb hatást érjünk el a betegellátásban.”

„A Syreon Kutató Intézet örömmel támogatja a VR Health Champions projektet a célpiac lehetőségeinek feltárásával és korai HTA modellezés terén szerzett szakértelmével, hogy felgyorsítsa az XR technológiák térnyerését az egészségügyben. Az XR forradalmi lehetőséget kínál a betegellátásban, a sebészeti alkalmazásoktól az immerzív terápiákig. Ez a projekt fontos mérföldkő egy fejlettebb, hozzáférhetőbb egészségügyi rendszer felé”

tette hozzá Kovács Sándor egészségügyi közgazdász, a Syreon Kutató Intézet senior kutatója.

Európai kkv-k az élen

A programban öt úttörő kkv vesz részt: a Ligthspace, a MEEVA, a MedApp, a Metaskills és a Virtuleap.

  • A Lightspace egy lett vállalat, amely multifokális kijelzőket fejleszt, azaz olyan egyedülálló, emberközpontú 3D vizualizációs hardvert és az azt kiszolgáló támogató szoftvert, amely elősegíti a személyre szabott AR-alapú megoldások bevezetését az egészségügybe.
  • Az olaszországi MEEVA innovatív terápiákat fejleszt az idegrendszeri fejlődési rendellenességekkel küzdő tizenévesek számára a Zentastic VR platformja segítségével. A platform a többjátékos videójátékok működését és a gépi tanulásra épülő biometrikus elemzést ötvözi, hogy a terapeuták nyomon követhessék a páciensek stressz-szintjét és javíthassák a szociális készségeiket.
  • A MedApp egy lengyel orvostechnikai vállalat, amelynek fő fejlesztése a CarnaLife Holo, az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) által jóváhagyott és európai orvostechnikai tanúsítvánnyal (CE MDR) rendelkező, XR-szemüvegre épülő eszköz a műtét előtti tervezéshez és műtéti támogatáshoz. A VR Health Champions keretében a MedApp továbbfejleszti megoldását a CarnaLife Holo MedNav-ra, amely lehetővé teszi a sebészeti eszközök valós idejű követését XR-technológián keresztül. A MedApp a Lightspace-szel együttműködve egyedi és kényelmes megoldást fejleszt a sebészeti navigáció és a rejtett anatómiai jellemzők megjelenítése érdekében.
  • A Metaskills egy lengyel start-up, amely olyan rendszert fejleszt, amely a vezetők interperszonális készségeinek (soft skills) fejlesztésére összpontosít VR és generatív AI segítségével. A VR Health Champions projekt részeként képzést nyújt egészségügyi szakemberek számára, ahol többek között vezetői menedzsmentkészségeket és a jobb betegkommunikációhoz szükséges visszajelzési készségeket oktat majd. A platform valós idejű interakciókat kínál 3D-s avatárokkal, hiteles beszélgetéseket szimulálva és azonnali visszajelzést adva, hasonlóan a professzionális coachok foglalkozásaihoz.
  • A portugál Virtuleap virtuális valóság alapú megoldásokat fejleszt kognitív értékeléshez, képzéshez és megfigyeléshez. Új termékük, a Cogniclear VR, VR-ben kínál kognitív értékelést neuropszichológiailag validált tesztek alapján. A VR Health Champions projekt felgyorsítja a megoldás tesztelését és validálását.

Páneurópai kezdeményezés az XR technológia bevezetésének felgyorsítására

A projektet olasz, lett, magyar, lengyel, portugál, belga, spanyol és német egészségügyi szervezetek, kutatóközpontok, egyetemek és iparági vezetők sokszínű hálózata támogatja. A cél az XR-technológia lehetőségek teljes körű kiaknázása az egészségügyben. A legfontosabb közreműködők közé tartozik a Klaster LifeScience Kraków, a Fondazione Bruno Kessler, a Łódźi Orvosi Egyetem, a Łódźi Műszaki Egyetem, a Lettországi Egyetem és olyan kórházak, mint a Centro Hospitalar e Universitario de Coimbra. A partnerek közé tartoznak továbbá az iparág olyan vezető szervezeti, mint a Medtronic Portugal és a Medtronic Ibérica SA, a magyar Syreon Kutatóintézet, az RTE Lab, valamint az XR4Europe európai egyesület is támogatja a projektet. A programot az Instituto Pedro Nunes és az EIT Health InnoStars közösen koordinálja.

A VR Health Champions projektről további információk a vrhealthchampions.eu  oldalon találhatók.


Kapcsolj ki! További friss híreket talál az oxox.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Robotkutyákat tesztel a Boxy fulfillment logisztikai központ

Boxy fulfillment szolgáltató hosszútávú technológiai fejlesztési projektjének keretében pilot programot indított a négylábú...

A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás

Ágazati kutatás született az áruszállítás elektrifikációjának hazai lehetőségeiről. Hazánkban az e-mobilitás a...

Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?

A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a...

A Samsung AI TV-k a televíziózás új korszakát hozzák el

A technológia rohamos fejlődése miatt egy-egy tévé beállításához néhány évvel ezelőtt még...