csütörtök , 21 november 2024
Kezdőlap Kultúra A roma kultúra világnapját ünnepelte az Iparművészeti Múzeum a Google Arts & Culture felületén
Kultúra

A roma kultúra világnapját ünnepelte az Iparművészeti Múzeum a Google Arts & Culture felületén

136
roma kultúra google arts

A Google Arts & Culture kezdeményezését azzal a céllal hozták létre, hogy az online térben mindenki számára elérhetővé tegyék a világ kulturális kincseit. A platform emellett arra is lehetőséget biztosít, hogy a felhasználók közelebbről is megismerjék a világ neves napjait és közösen megemlékezzenek róluk. Ezzel összhangban az Iparművészeti Múzeum nemrég a roma kultúra világnapját ünnepelte a Google felületén, melynek keretében három roma fiatal szemén keresztül mutatott be néhány, a gyerekek által kiválasztott műtárgyat és a hozzájuk kapcsolódó személyes történeteiket.

A roma kultúra világnapja alkalmából a következő műalkotásokról mesélt a három fiatal, Ádám, Jancsi és Brigi:

  • Asztronómiai óra: A reneszánsz kor számítógépeként is emlegetett órákat a kezdetektől fogva nagy becsben tartották, különlegességük pedig abban rejlett, hogy nemcsak az időt mutatták, hanem különféle számlapokon keresztül naptárként is működtek. A kiválasztott darab egykor a Habsburg uralkodócsalád tagjának, II. Rudolf császárnak kincstárához tartozott, egyéni érdekessége, hogy talpa egy napórát is rejt. Ádám azért az asztronómiai órát mutatta be közelebbről, mert lenyűgözte annak részletgazdagsága, s mert testvérével együtt a faragás az egyik kedvenc hobbijai közé tartozik.

 

  • Törökök a mórok ellen című sakk-készlet: A sakkra a felvilágosodás kori Európában az uralkodók stratégiai gondolkodását fejlesztő eszközként tekintettek, és már készítésük idején presztízstárgyak váltak belőlük. A szemléltetett készlet attól egyedülálló, hogy míg a bábuk a korszak török-képéhez illeszkedő ikonográfiai elemekkel megfestett mezőkön állnak, addig maguk a figurák arcvonásaiban és viseletében az európai kortársak ismerhetők fel. Jancsi választása azért esett e különleges táblára, mert közel állnak szívéhez a logikai játékok, valamint a családjával eltöltött különleges pillanatokra emlékeztette őt.

 

  • Paq fotel: A harmadik kiválasztott tárgy egy sorozatgyártásban készített multifunkcionális bútor, amelyet Csire Géza tervezett. Ennek érdekessége, hogy ággyá, fotellé, gyermekjátékká vagy akár zárt tárolóvá is átalakítható, így kiváló példa arra, hogy a formatervezői logika mentén miként tölthet be többféle funkciót ugyanaz a tárgy. Briginek különösen tetszett a fotel színe, formája és sokoldalúsága, s elmesélte, ő hogyan használná a bútort a mindennapokban.

A fiatalok által kiválasztott műtárgyakon túl a Google Arts & Culture felületén a felhasználóknak több magyarországi látványosság, alkotás és kulturális intézmény, valamint az UNESCO gyűjteményében szereplő világörökségi helyszínek megtekintésére is lehetősége nyílik.


Kapcsolj ki! További friss híreket talál az oxox.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Pitypang és a Mikulás – Pitypang és Lili

Pitypang és a Mikulás: Egy szívmelengető történet a barátságról és az ünnepről...

Budapestre érkezett a világhírű Monet – The Immersive Experience kiállítás

Megérkezett Budapestre a világhírű Claude Monet immerzív kiállítás (Monet – The Immersive...

NatGeo: 5+1 elhagyott épület Magyarországon, amit egyszer látnod kell

Az elhagyatott épületek különös, már-már misztikus hangulatot árasztanak. Egykori merész álmok és...

100 éves José Eustasio kultikus regénye, az Örvény

Fókuszban a spanyol nyelvű irodalom októberben a Cervantes Intézetben A spanyol nyelvű...